Фотогалерея 

Випадкові фото:


Плотина (Вільшанське лісництво)Велике терново – столиця другого Болгарського царства

 

 
 
 

 

 

  bigmir)net TOP 100

Rambler's Top100

 
  «ХУСТСЬКЕ ЛІСОВЕ ДОСЛІДНЕ ГОСПОДАРСТВО»
    Державне підприємство
на головну       

Зв’язки з громадськістю

 

Актуальна інформація

 

  

11.08.2015

ПОЖЕЖНИЙ МІНІМУМ ДЛЯ ЗВИЧАЙНОГО ГРОМАДЯНИНА.

Пожежна безпека

Основні причини пожеж:

До причин пожеж та загибелі людей внаслідок пожеж відносять вплив наступних факторів:

 соціального чинника відносять підпали, порушення правил пожежної безпеки при проведенні електрогазозварювальних робіт, порушення правил експлуатації побутових газових, гасових та інших приладів і засобів, недбале поводження з вогнем, пустощі дітей з вогнем;

техногенного фактору - несправність виробничого обладнання, порушення технологічного процесу виробництва, порушення правил підготовки і експлуатації електроустановок, вибухи, порушення правил підготовки і експлуатації пічного опалення, порушення правил підготовки і експлуатації теплогенеруючих агрегатів та установок;

природного фактору - самозаймання предметів і матеріалів, розряди блискавки.

Аналіз пожежної небезпеки показує, що основна частина загиблих складає наступні соціальні групи: пенсіонери до 42%, особи без певних занять - 37%, працівники - 13%. Половина людей гине в стані алкогольного сп'яніння. 44% гине у віці 40 - 60 років, 36% - у віці старше 60 років, 16% - у віці від 21 до 40 років.

 

Розподіл загиблих під час пожеж з причин їх виникнення

 Основними причинами виникнення пожеж є: недбале поводження з вогнем, порушення пожежної безпеки при експлуатації електрообладнання, недотримання технології при веденні вогневих робіт.

Згідно Постанови Кабінету Міністрів України, можна виділити пожежі, які  класифікуються як НС загальнодержавного та об'єктного рівня. 

Виділяються  кілька основних властивостей пожеж:

Висока температура полум'я, що досягає в найбільш гарячої частини 1200-1400 0 С, передача тепла тепловипромінюванням, конвекції. Наприклад, при пожежі в приміщенні з закритими дверима близько 40% тепла передається за допомогою випромінювання полум'я на стіни, 5% - через отвори назовні і 50 - 55% несеться конвективними потоками також назовні через верхню частину вікон.

Випромінювання полум'я викликає опіки та больові відчуття у людей, що знаходяться в зоні пожежі. Мінімальна відстань від вогнища пожежі, на якому може перебувати людина, м: R = 1,6 H, де H - середня висота факела полум'я. Цю формулу потрібно знати і в разі необхідності вміти застосувати. Люди в збудженому стані можуть не помітити, що обпеклися, або помітити це занадто пізно.

Наявність диму різко знижує видимість всередині будівель і споруд. Задимлення створює загрозу для життя людей, ускладнює порятунок постраждалих.

Наявність токсичних газів в димі (оксид вуглецю, оксид азоту, сірчистий газ, фосген) може призвести до отруєння і смерті.

Температура диму також являє собою велику небезпеку для життя людей. Цей факт часто не враховують. Так, при температурі вдихуваного диму 60 0 С (при відсутності токсичних речовин) може настати смерть.

Перенесення вогню на суміжні будівлі та споруди іскрами, випромінюванням, конвекцією.

Можливість вибуху обладнання, апаратури на промислових підприємствах.

У разі пожежі, до прибуття пожежних команд, керівник виробництва зобов'язаний визначити мінімальну відстань від вогнища пожежі, на яких можуть перебувати люди; виставити охорону, яка повинна не пускати в небезпечну зону людей; організувати правильне гасіння (в основному з навітряного боку); встановити контроль над прилеглими будівлями і оцінити можливість їх загоряння від пожежі з урахуванням інтенсивності горіння і метеорологічних умов; виявити місця, де може статися вибух, та вжити відповідних заходів.

Самозаймання, займання, температура спалаху і горіння, вибух речовини

Горінням називають складний фізико-хімічний процес взаємодії горючої речовини і окислювача, що характеризується самоускоряющімся хімічним перевищенням і супроводжується виділенням великої кількості теплоти і променевої енергії.

Для виникнення та розвитку процесу горіння необхідні горюча речовина, окислювач та джерело займання, який ініціює реакцію між пальним та окислювачем. Горіння відрізняється різноманіттям видів і особливостей. У залежності від агрегатного стану горючих речовин горіння може бути гомогенним та гетерогенним. При гомогенному горінні компоненти горючої суміші перебувають в однаковому агрегатному стані (частіше в газоподібному). Причому якщо реагують компоненти перемішані, то відбувається горіння попередньо перемішаної суміші, яке іноді називають кінетичним (оскільки швидкість горіння в цьому випадку залежить тільки від кінетики хімічних перетворень). Якщо газоподібні компоненти не перемішані, то відбувається дифузне горіння (наприклад, при вступі потоку горючих парів у повітря). Процес горіння лімітується дифузією окислювача. Горіння, що характеризується наявністю розділу фаз в горючій системі (наприклад, горіння рідини і твердих матеріалів), є гетерогенним. Горіння диференціюється також за швидкістю поширення полум'я, і залежно від цього фактора воно може бути дефлаграційне (в межах декількох м / с), вибуховим (десятки і сотні м / с) і детонаційним (тис. м / с). Крім того, горіння буває ламінарним (пошарове поширення фронту полум'я по свіжій горючої суміші) і турбулентним (перемішування шарів потоку з підвищеною швидкістю вигоряння).

Як правило, пожежі характеризуються гетерогенним дифузним горінням, а  швидкість горіння залежить від дифузії кисню повітря в середовищі. Виникнення і розвиток пожеж суттєво залежить від ступеня пожежної небезпеки речовин. Одним з критеріїв пожежної небезпеки твердих, рідких та газоподібних речовин є температура самозаймання, тобто здатність речовини займатися.

Для зародження ендогенного пожежі необхідно наявність речовини, здатного швидко окислятся при низьких температурах, в результаті чого може відбутися самозаймання. Це властивість речовини отримало назву хімічної активності до самозаймання. У результаті окислювання й накопичення тепла самонагрівання переходить у запалення.

Займання - це якісно новий і відмінний від самонагрівання процес, що відрізняється великими швидкостями окислення, виділенням теплоти і випромінюванням світла. Самонагрівання і самозаймання зароджується окремими невеликими гніздами, у зв'язку з чим, виявити його дуже важко.

Самозаймання відбувається внаслідок накопичення тепла всередині речовини і не залежить від впливу зовнішнього джерела тепла.

Усі речовини за їх небезпеки у відношенні самозаймання можна розділити на чотири групи:

 • речовини, здатні самозайматися при контакті з повітрям при звичайній температурі (рослинні олії, оліфа, масляні фарби, грунтовки, буре і кам'яне вугілля, білий фосфор, алюміній і магнієва пудра, сажа і т.д.);

 • речовини, здатні самозайматися при підвищених температурах навколишнього повітря (50 ° С і вище) і в результаті зовнішнього нагрівання до температур, близьких до температур їх займання та самозаймання (плівки нітролаків піроксилінові і нитроглицериновом пороху, рослинні напіввисихаючим масла та приготовлені з них оліфи, скипидар і т.д.);

 • речовини, контакт яких з водою викликає процес горіння (лужні метали, карбіди лужних металів, карбід кальцію, алюмінію і так далі);

 • речовини, що викликають самозаймання горючих речовин при контакті з ними (азотна, магнієва, хлорнуватиста, хлориста і інші кислоти, їх ангідриди та солі; перекису натрію, калію, водню та ін; гази - окислювачі - кисень, хлор та ін.)

Найважливішою характеристикою твердих сипучих матеріалів є ступінь їх возгораемости.

Всі матеріали, незалежно від області застосування діляться на три групи:

 • Неспалені матеріали, які під впливом вогню чи високої температури не запалали, не тліють і не обвуглюються.

 • Важкозгораємі матеріали, які під впливом вогню або високої температури спалахують, тліють або обвуглюються та продовжують горіти або тліти при наявності джерела вогню, а після видалення джерела вогню горіння та тління припиняється.

 • Спалимі матеріали, які під впливом вогню або високої температури спалахують або тліють і продовжують горіти або тліти після видалення джерела вогню.

Деякі хімічні речовини, горючі і мастильні матеріали в певних концентраціях і умов здатні не тільки до спалаху від джерел тепла, а й до вибуху.

Пожежна небезпека речовин (газоподібних, рідких, твердих) визначається рядом показників, характеристика та кількість яких залежать від агрегатного стану даної речовини.

Критеріями пожежної небезпеки твердих, рідких та газоподібних речовин  є: температура спалаху, температура займання і самозаймання, індекс поширення полум'я, кисневий індекс, коефіцієнт димоутворення, показник токсичності продуктів горіння і т.д.

Одним з критеріїв пожежної небезпеки горючих рідин є температура спалаху.

Температурою спалаху парів горючої рідини називається та мінімальна температура рідини, при якій в умовах нормального тиску рідина виділяє над своєю вільною поверхнею пари в кількості, достатній для утворення з навколишнім повітрям суміші, спалахує при піднесенні до неї відкритого вогню..

Температурою займання називають ту мінімальну температуру, при якій нагрівається в певних умовах рідина спалахує при піднесенні до неї полум'я і горить протягом (не менше) 5с. Температура займання небезпечніше, ніж температура спалаху, так як пари і рідина під час займання продовжують горіти після видалення полум'я.

При будівельних роботах, особливо при приготуванні мастик, фарбувальних роботах, необхідно чітко знати ступінь займистості що знаходяться поблизу матеріалів і конструкцій, правильно організувати контроль щодо попередження пожеж та забезпечити необхідною кількістю засобів гасіння.

Залежно від виду пального матеріалу пожежі поділяються на класи: А, В, С і Д (рис. 4.2.1.).

Пожежі супроводжуються небезпечними і шкідливими явищами, які необхідно враховувати при проектуванні і будівництві будівель і споруд, ведення робіт. З точки зору пожежної безпеки дуже важливо прийняти правильне планувальне рішення, запропонувати захист будівельних конструкцій, передбачити необхідні шляхи евакуації.

Вибух - це різновид горіння і характеризується надзвичайно швидкими процесами фізико-хімічних перетворень горючих речовин з утворенням величезних кількостей теплової енергії, практично, без розсіювання тепла в навколишнє середовище.

Розрізняють два концентраційних межі вибуховості речовин.

 Вибух від горіння відрізняється ще більшою швидкістю поширення вогню. Так, швидкість поширення полум'я під вибухової суміші, що знаходиться в закритій трубі, 2000 - 3000 м / с. Згоряння суміші з такою швидкістю називається детонацією. Виникнення детонації пояснюється стисненням, нагріванням та рухом незгорілої суміші перед фронтом полум'я, що призводить до прискорення поширення полум'я і виникнення в суміші ударної хвилі. Утворені під час вибуху газоповітряної суміші повітряні ударні хвилі володіють великим запасом енергії і поширюються на значні відстані. Під час руху вони руйнують споруди і можуть стати причиною нещасних випадків. Оцінка небезпеки повітряних ударних хвиль для людей і різних споруд виконується за двома основними параметрами - тиску у фронті ударної хвилі ΔР і стиснення τ. Під фазою стиснення розуміється час дії надлишкового тиску у хвилі. При τ ≤ 11 мс безпечним для людей вважається тиск 0,9-113 Па. Розрахунки безпечних відстаней для людей при потенційній загрозі вибуху ведуться тільки по тиску у фронті ударної хвилі, так як при вибухах завжди τ у багато разів більше 11 мс

Категорії виробництв і приміщень з вибухопожежної небезпеки

Виходячи з вибухопожежної характеристики технологічного процесу, всі виробництва, згідно з ОНТП 24-86 ділять на п'ять категорій: А, Б, В, Г, Д . Категорія виробництва регламентує ступінь вогнестійкості будівель, допустима кількість поверхів, площа поверху між протипожежними стінами будинків.

При проектуванні в приміщеннях спринклерних або автоматичних дренчерних установок площі поверху між протипожежними стінами допускається збільшувати на 100%. Найбільш небезпечні щодо вибуху та пожежі види виробництв необхідно розташовувати в одноповерхових будинках біля зовнішніх стін, а в багатоповерхових - на верхніх поверхах біля зовнішніх стін.

Для будівель IV і V ступеня вогнестійкості необхідно розраховувати протипожежні стіни на стійкість. У результаті пожежі відбувається обвалення конструкцій, що примикають до протипожежної стіни, і остання перетворюється у вільно стоїть, що може призвести до її обвалення.

Як бачимо, при віднесенні виробництва до тієї або іншої категорії необхідно знати саме виробництво, ступінь вибуховості, возгораемости, температури спалаху речовин і матеріалів. Для певного виду виробництва рекомендуються конструкції із заданим мінімальною межею вогнестійкості і групою возгораемости.

Основним заходом попередження виникнення вибухів і пожеж, згідно з 'Правилами улаштування електроустановок (ПУЕ)' є підрозділ приміщень на вибухонебезпечні: В-I, В-Іа, В-Іб, В-Іг, В-II, В-ІІа та на пожежонебезпечні: nI, n-II, n-IIа, n-III (табл. 4.2.6.). Вибухонебезпечної вважається зона в приміщенні в межах до 5м по горизонталі і вертикалі від технологічного апарата, з якого можливе виділення горючих газів або парів ЛЗР, якщо обсяг вибухонебезпечної суміші становить 5 і більше відсотків вільного об'єму приміщення. Пожежонебезпечної зоною називається простір всередині і поза приміщеннями, в межах якого постійно або періодично звертаються горючі (спалимі) речовини і в якому вони можуть знаходитися при нормальному технологічному процесі або при його порушеннях.

Згідно ПУЕ у вибухонебезпечних зонах слід використовувати вибухозахисні обладнання, виконане згідно з ГОСТ 12.2.020-76.

Електричні машини та апарати, застосовувані в електроустановках, повинні забезпечувати як необхідну ступінь захисту їх ізоляції від шкідливої дії навколишнього середовища, так і достатню безпеку щодо пожежі або вибуху внаслідок якої-небудь несправності.

Стандарт встановлює наступну класифікацію видів виконання електроустаткування (електричних пристроїв): загального та спеціального (холодостійка, вологостійке та ін) призначення; відкрите чи захищений (від дотику до рухомих і струмоведучих частин); закрите; герметичне; вибухозахищене. Також передбачені конструктивні заходи для усунення або утруднення можливості запалення навколишнього вибухонебезпечного середовища.

У пожежонебезпечних приміщеннях (зонах) всіх класів допускається відкрита електропроводка безпосередньо по негорючих конструкцій і поверхонь ізольованими проводами. У вибухонебезпечних зонах рекомендується застосовувати вибухозахищені електричні машини та апарати, пускові апарати, магнітні пускачі для класів В-I і В-II необхідно виносити за межі вибухонебезпечності, використовуючи дистанційне керування. Розводка електропроводів повинна проводитися в металевих трубах зі встановленням розмикачі за межами приміщень. При використанні світильників для класів В-I, В-II, В-ІІа вони повинні бути у вибухобезпечному виконанні. Все обладнання підлягає обов'язковому захисного заземлення або занулення, незалежно від напруги джерел живлення. Категорія пожежо-та вибухопожежної небезпеки приміщень, його клас з ПУЕ повинні бути позначені на вхідних дверях приміщення.

Пожежна профілактика

Протипожежна профілактика - комплекс організаційних і технічних заходів щодо попередження, локалізації та ліквідації пожеж, а також щодо забезпечення безпечної евакуації людей та матеріальних цінностей у разі пожеж.

Пожежна безпека - це такий стан промислового об'єкта, при якому виключається можливість пожежі, а в разі його виникнення попереджається вплив на людей небезпечних факторів і забезпечується захист матеріальних цінностей. Пожежі завдають величезних матеріальних збитків, призводять до травм та загибелі людей, так як супроводжуються виникненням небезпечних чинників, таких як відкритий вогонь, підвищена температура, токсичні речовини, дим, недолік кисню, ушкодження і порушення будівель, споруд, вибухи технічного обладнання тощо. Тому виконання правил пожежної безпеки на підприємствах є обов'язковим для всіх посадових осіб і громадян. Основи пожежної безпеки закладаються на стадії проектування підприємства, будівлі, споруди, планування технологічного процесу, встановлення обладнання, тобто враховується інженерно - технологічними заходами, які представлені в проектах при розробці проектної документації на будівництво, і вимагає суворого дотримання протипожежних правил у процесі експлуатації.

Пожежна безпека промислових підприємств складається з системи попередження пожеж, системи пожежного захисту і організаційно-технічних заходів.

Система попередження пожеж - це комплекс організаційних і технічних засобів, спрямованих на виключення можливості виникнення пожеж, на запобігання утворення горючої і вибухонебезпечного середовища шляхом регламентації вмісту горючих газів, парів і пилу в повітрі, а також виключення можливості виникнення джерел загоряння або вибуху; забезпечення пожежної безпеки технологічних процесів, обладнання, електрообладнання, систем вентиляції, збереження сировини та інших матеріалів.

Виключенню та запобігання пожеж сприяє: герметизація виробничого устаткування, заміна горючих речовин, які застосовуються в технологічних процесах на негорючі, обмеження обсягів речовин, які застосовуються і зберігаються на підприємстві; контроль над концентрацією речовин в повітрі в приміщеннях і технологічному обладнанні; застосування робочої та аварійної вентиляції; відвід займистою середовища в спеціальні пристрої та безпечні місця; застосування інгібуючих і флегматізірующіх домішок; вибір безпечних швидкісних режимів руху середовища і пр.

Система пожежної захисту забезпечується застосуванням архітектурно-проектних рішень, перешкод шляху поширення пожежі, огнеотсекающіх пристрої на технологічних комунікаціях, в системах вентиляції, повітряного опалювання і кондиціонування повітря.

Організаційно-технічні заходи пов'язані з системами попередження пожеж та системами протипожежного захисту і повинні включати: організацію пожежної охорони, організацію відомчих служб відповідно до законодавства України та рішеннями місцевих органів самоврядування; паспортизацію речовин, матеріалів, виробів, технологічних процесів, будівель і споруд в частині забезпечення

Усі заходи пожежної безпеки виробництва за призначенням поділяються на чотири групи:

1). Заходи, які забезпечують пожежну безпеку технологічного процесу та обладнання, збереження сировини і готової продукції.

2). Будівельно-технічні заходи, спрямовані на виключення причин виникнення пожеж і на створення стійкості огороджувальних конструкцій і будівель, на запобігання можливості розповсюдження пожеж і вибухів.

3). Організаційні заходи, які забезпечують організацію пожежної охорони, навчання працюючих методів запобігання пожеж і застосування первинних способів гасіння пожеж.

4). Заходи щодо ефективного вибору способів гасіння пожеж, оснащення пожежного водопостачання, пожежної сигналізації, створення запасу засобів гасіння.

Протипожежний захист забезпечується: вибором класу вогнестійкості об'єкта і меж вогнестійкості будівельних конструкцій; обмеженням поширення вогню в разі виникнення вогнища пожежі; застосуванням систем протидимного захисту; забезпеченням безпечної евакуації людей; застосуванням засобів пожежної сигналізації, сповіщення та пожежогасіння; організацією пожежної охорони підприємства,

Згідно Закону України «Про пожежну безпеку», забезпечення безпеки підприємств, установ покладено на керівників або уповноважених ними осіб. Обов'язки власників підприємств щодо забезпечення пожежної безпеки визначені ст.5 даного Закону Україну.

Власники підприємств, установ і організацій, а також орендарі зобов'язані:

 • Розробляти комплексні заходи щодо забезпечення профілактики пожежної безпеки;

 • Відповідно до нормативних актів з пожежної безпеки розробляти, затверджувати положення, інструкції, інші нормативні акти, що діють в межах підприємства, здійснювати постійний контроль за їх виконанням;

 • Забезпечувати виконання протипожежних вимог стандартів, норм, правил, а також виконання приписів і постанов органів державного пожежного нагляду;

 • Організовувати навчання працівників правилам пожежної безпеки та пропагувати заходи щодо їх забезпечення;

 • Утримувати у справному стані засоби протипожежного захисту і зв'язку, пожежну техніку, обладнання та інвентар, не допускати їх використання не за призначенням;

 • Створювати у разі потреби, відповідно до встановленого порядку, підрозділи пожежної безпеки та необхідну для їх функціонування матеріально-технічну базу;

 • Подавати на вимогу державної пожежної охорони відомості та документи про стан пожежної безпеки об'єктів і продукції, яка ними випускається;

 • Проводяться заходи щодо впровадження автоматичних засобів виявлення та гасіння пожеж;

 • Своєчасно інформувати пожежну охорону про несправність пожежної техніки, систем пожежогасіння, водопостачання і т.д.

Протипожежні вимоги

Основними заходами пожежної безпеки при проектуванні генеральних планів промислових підприємств є:

1.Забезпечення безпечних відстаней від кордонів промислових підприємств до житлових і громадських будівель.

2.Зонірованіе будівель і споруд на території промислових підприємств з урахуванням їх призначення та ін ознак.

3.Соблюденіе необхідних протипожежних розривів між будівлями і спорудами підприємства.

Будинки і споруди, з урахуванням категорії виробництва, групують в зони. Зони і самі будівлі і споруди всередині кожної зони розміщують з урахуванням рельєфу місцевості, рози вітрів та протипожежних розривів, щоб виникла пожежа не могла завдати шкоди сусіднім об'єктах. Так, приміщення, в яких розташовано виробництво категорії А, по відношенню до будівлі з категорією В або бутімоварочние котли по відношенню до штабелів пиломатеріалів повинні розташовуватися з підвітряного боку, нижче по рельєфу місцевості. Між зонами, а також будівлями, призначаються протипожежні розриви

У багатьох випадках відстань між промисловими підприємствами та житловими, громадськими будинками визначається необхідністю створення санітарно-захисних зон, виходячи з виробничої шкідливості. Санітарно-захисні зони, як правило, за площею перевищують протипожежні зони, що задовольняє вимогам пожежної безпеки.

На території підприємства повинно бути не менше двох проїздів. Ширина доріг при односторонньому русі повинна бути не менше 4 метрів, за двостороннього - не менше 6 метрів. Радіус закруглення повинен бути не менше 10 метрів, а для провезення довгомірних конструкцій і виробів - не менше 12 метрів. На дорогах повинні бути встановлені дорожні знаки напрямку руху, швидкість руху за прямими ділянок не повинна перевищувати 10 км / год, на ділянках поворотів і поганого огляду - 5 км / год. Дороги повинні бути кільцевими, беступіковимі.

Крім того, обов'язково передбачаються заходи щодо блискавкозахисту будівель і будівельних лісів, вказуються способи зберігання легкозаймистих і горючих рідин. Пересувні вагончики (адміністративно-побутові приміщення) розташовують групами на відстані не менше 24 м від будівель, що будуються. У групі може бути не більше 10 вагончиків і відстань між групами не менше 18 м. До всіх, що будуються і експлуатуються будівель, в тому числі і вагончика, повинен бути влаштований вільний під'їзд. До будівель шириною більше 18 м під'їзди влаштовуються з двох сторін, понад 100 м - з чотирьох.

Складувати негорючі будівельні матеріали та конструкції у виняткових випадках можна в межах протипожежних розривів за умови, що навколо будов залишається вільна смуга шириною не менше 5 м з покриттям, укріпленим гравієм, шлаком.

Найбільш небезпечною в пожежному відношенні є та частина будівельного майданчика, де складуються матеріали і конструкції і особливо лісоматеріали, легкозаймисті та горючі рідини. На будівельному майданчику склади від споруджуваних будинків розташовуються на відстані не менше 30 м для пиломатеріалів; 15 м-для круглого лісу і 24 м-для інших горючих матеріалів (толь, руберойд і т. д.).

Ділянка, що відводиться для складування лісоматеріалів, повинен бути не більше 750 м 2 і не більше 100 м 2 - для інших горючих матеріалів. Якщо цієї площі для зберігання недостатньо, то відводиться іншу ділянку на відстані 25 м від першого. На складі необхідно систематично прибирати тріску, кору, стружку й відразу ж відвозити на спеціально відведену площадку, розташовану на відстані не менше 50 м від споруджуваних і експлуатованих будівель і складу матеріалів.

Зберігання легкозаймистих і горючих рідин на будмайданчиках повинно відповідати вимогам СНиП 11-3-79 у видатковому складі, розташованому тільки над землею, допускається зберігати не більше 5 м 3 легкозаймистих і 25 м 3 горючих рідин. Для їх зберігання використовується справна, герметично закривається металева тара, відкривати яку необхідно інструментом, що виключає утворення іскор. Порожня тара зберігається на спеціально відведеному майданчику віддаленої від усіх об'єктів будівельного майданчика не менше ніж на 30 м. Ремонтувати тару дозволяється тільки після ретельної промивки і пропарювання. Розлив легкозаймистих рідин дозволяється тільки насосами через мідну сітку.

Балони із стисненими, зрідженими та розчиненими газом повинні зберігатися відповідно до Правил будови і безпечної експлуатації посудин, що працюють під тиском.

Карбід кальцію зберігають на стелажах у металевих закритих барабанах у сухому, добре провітрюваному надземному приміщенні. Нижню полицю стелажа розташовують на відстані 20 см від підлоги, щоб уникнути можливого затоплень карбіду кальцію.

Барабан з карбідом кальцію розкривають інструментом, що виключає іскроутворення.

Конструкції складів, де зберігають вибухонебезпечні, вогненебезпечні пари і гази, горючі рідини, лаки, фарби, пінополістирол, виконують з негорючих матеріалів. У цих складах забороняється проводити роботи, пов'язані з вогнем і утворенням іскор.

Навіть короткочасне захаращення проходів та проїздів машинами забороняється. На відведених майданчиках машина розташовують в 1 м один від одного. При цьому забороняється ставити машини, з яких виявлено витікання бензину або масла до усунення недоліків; не допускається мити і протирати бензином або гасом деталі машин.

Усі майданчики обладнуються набором первинних засобів пожежогасіння.

Засоби гасіння та виявлення пожеж

Засоби гасіння пожеж. Пожежогасіння - це комплекс заходів, спрямованих на ліквідацію пожеж. Д ля виникнення і розвитку процесу горіння необхідно одночасне присутність горючого матеріалу, окислювача і безперервного потоку тепла від вогню пожежі до пального матеріалу (джерела вогню), то для припинення горіння досить відсутність якого-небудь з цих компонентів.

Таким чином, припинення горіння можна домогтися зниженням вмісту пального компонента, зменшенням концентрації окислювача, зменшенням енергії активації реакції і, нарешті, зниженням температури процесу.

Відповідно до вищесказаного існують такі основні способи пожежогасіння:

 • -Охолодження джерела вогню або горіння нижче певних температур;

 • - Ізоляція джерела горіння від повітря;

 • -Зниження концентрації кисню повітря шляхом розведення негорючими газами;

 • - Гальмування (інгібування) швидкості реакції окислення;

 • - Механічний зрив полум'я сильним струменем газу або води, вибухом;

 • -Створення умов огнезагражденія, при яких вогонь розповсюджується через вузькі канали, діаметр яких менше діаметру гасіння;

Для досягнення цього застосовують різні вогнегасні матеріали та суміші (звані далі речовинами гасіння або способами гасіння).

Основними способами гасіння є:

 • вода, яка може подаватися у вогонь пожежі цільними або розпорошеними струменями;

 • піни (повітряно-механічні та хімічні різної кратності), які представляють собою колоїдні системи, що складаються з пухирців повітря (у разі повітряно-механічної піни), оточених плівкою води;

 • інертні газові розріджувачі (діоксид вуглецю, азот, аргон, водяна пара, димові гази);

 • гомогенні інгібітори - галогеноугльоводород (хладони) з низькою температурою кипіння;

 • гетерогенні інгібітори - порошки для гасіння вогню;

 • комбіновані суміші.

Вибір способу гасіння та його подання визначається класом пожежі та умовами його розвитку.

В якості засобів гасіння пожеж застосовуються вода, пароповітряна суміш, аерозольна хмара, інертні та негорючі гази, хімічні речовини, піни, вогнегасні порошки, вибухові речовини. Вода має велику теплоємність, охолоджує поверхню, утворює на поверхні змоченою палаючого речовини плівку, що перешкоджає доступу кисню. При подачі води у вигляді компактних струменів можна збивати полум'я, зменшувати концентрацію реагуючих речовин в зоні горіння. З цією метою використовують ручні або лафетні стовбури, які подають воду на 70 - 80 м.

У порівнянні з іншими засобами вода відрізняється такими перевагами, як широка доступність і низька вартість, велика теплоємність, що забезпечує відведення тепла з важкодоступних місць, висока транспортабельність, хімічна нейтральність і нетоксичність. 1л води при нагріванні від 0 до 100 ° С поглинає 419 кДж теплоти, а при випаровуванні - 2260 кДж.

Гасіння водою речовин, що вступають з нею в реакцію (металевого калію, кальцію, карбіду кальцію і т. п., магнію, його сплавів у роздробленому стані і сумішей цих металів з окислювачами, термітної-натрієвих, термітної-калієвих і фосфорно-натрієвих запальних речовин ), не допускається. Для гасіння електроустаткування, що знаходиться під напругою, застосування води забороняється.

При попаданні на розпечені метали вода не розкладається на кисень і водень, і не утворює вибухонебезпечну горючу суміш через нестачу температури. Термостійкість води понад 1700 ° С. Не можна гасити струменем води палаючий бензин, ацетон, скипидар, спирт, гас, мазут, мастила тощо, оскільки ці речовини спливають на поверхню води і продовжують горіти. Гасити ці речовини слід розпорошеною водою. При гасінні запаленого вугілля воду з стволів подавати забороняється, бо вугільний пил, що піднімається, струменем води під великим тиском, утворює з повітрям вибухову суміш.

Піна - ще більш ефективний засіб гасіння. Вона легка, володіє величезною проникаючою здатністю. Піна незамінна при гасінні пожеж у великих резервуарах з горючими рідинами. Вода тоне в горючої рідини, а піна накриває полум'я і гасить його. У резервуарі піна може подаватися і зверху і знизу. Застосовують піну при гасінні пожеж у підвалах, трюмах, машинних відділеннях кораблів. Існує хімічна та повітряно-механічна піна.

Хімічна піна утворюється в результаті реакції, при якій в рідкому середовищі утворюється будь-якої газ. Зазвичай застосовують піногенераторного порошок із сірчанокислого алюмінію Al 2 (SO 4) 3 - кислотна частина складу - і бікарбонату натрію, NaHCO 3 - лужна частина. При розчиненні порошку у воді 1:10 в результаті взаємодії кислотної і лужної частин виділяється вуглекислий газ і утворюється піна, яка містить 80% - СО 2, 19,7% - водного розчину Na 2 SO 4 з гідратом оксиду алюмінію Al (OH) 3 і 0,3% поверхнево-активної речовини (ПАР). Щільність піни звичайно 200 кг / м 3.

Повітряно-механічна піна утворюється при механічному змішуванні повітря, води і ПАР. Склад повітряно-механічної піни - 90% повітря і 10% водного розчину піноутворювача.

Останнім часом застосовується високократная повітряно-механічна піна. Для її приготування застосовується піногенератор, що забезпечує подсасиваніе великої кількості повітря.

Використовувати піну для гасіння електроустановок, що знаходяться під напругою, забороняється. При гасінні загорянь ЛЗР істотне значення має товщина шару хімічної піни. Необхідна товщина шару піни для нафти, мазуту, гасу, бензину - 20 см. Необхідна товщина шару повітряно-механічної піни для мазуту, нафти, гасу, бензину - 50см. Цю піну слід застосовувати для гасіння ЛЗР і ГР.

Водяний пар  застосовують для гасіння пожеж у приміщеннях об'ємом до 500 м 3. Пар зволожує палаючі предмети і знижує концентрацію кисню. Вогнегасних концентрація водяної пари в повітрі складає приблизно 35% за обсягом.

Інертні і негорючі гази (азот, аргон, гелій) знижують концентрацію кисню в осередку горіння і гальмують інтенсивність горіння. Інертні гази зазвичай застосовують в порівняно невеликих за обсягом приміщеннях. Огнетасітельная концентрація цих газів при гасінні в закритому приміщенні становить 31-36% по відношенню до об'єму приміщення.

Для гасіння пожеж застосовують вуглекислий газ, азот, топкові гази. Вогнегасних концентрація вуглекислого газу в повітрі зазвичай 30 - 35% за обсягом. Враховуючи, що цей газ важкий і стелиться по землі, концентрація його в нижній частині приміщення буде більш високою, що сприяє ефективному гасінню пожежі. Але давати великі концентрації СО 2 небезпечно для людей і економічно. Оптимальна кількість СО 2 подається в зону пожежі, визначається за вмістом кисню на вихідному струмені повітря. Зазвичай горіння припиняється, якщо вміст кисню знижується до 10-13%. Виходячи з фізичної характеристики газу і характеру розвитку пожеж, можна рекомендувати застосування СО 2 для ефективного гасіння в порівняно невеликих приміщеннях в початковій стадії пожежі, коли полум'я охопило все приміщення. Зазвичай вуглекислий газ подають у вогнище пожежі із залізничних цистерн або балонів.

Вуглекислий газ (діоксид вуглецю). При вмісті в повітрі 12 - 15% вуглекислого газу полум'я гасне, а при 25 -30% припиняється і тління. Вуглекислота неелектропровідних, і її слід застосовувати для гасіння ЛЗР і ГР, електрообладнання, пилоподібних матеріалів.

Застосовувати вуглекислоту для гасіння загорянь вибухових речовин, целулоїду і речовин, що містять у своєму складі магній, забороняється. Необхідно пам'ятати, що вміст вуглекислоти в повітрі (3 - 4%) діє на організм людини отравляюще.

Чотирихлористий вуглець - дуже ефективний засіб при гасінні пожеж, так як при вмісті в повітрі 10% чотирихлористого вуглецю, що потрапив на поверхню, що горить, утворюється приблизно 145 л пари.

Застосування чотирихлористого вуглецю дає ймовірність утворення фосгену, тому під час гасіння пожежі необхідно видалити з приміщення людей і забезпечити протигазами особовий склад, зайнятий на гасінні.

Азот легший за повітря, переходить у рідкий стан при досить низькій температурі (-195,8 ° С), тому його доставляють в район пожежі для гасіння в спеціальних машинах-ємностях. Зазвичай вогнегасних концентрація азоту дорівнює 35% за обсягом.

У країні розроблені установки зі спалювання різних горючих речовин (мазуту, гасу та ін), продукти, згоряння яких після охолодження також застосовуються для гасіння пожеж. При цьому зміст О 2 повинно бути не більше 3%, СО - не більше 0,01%.

Хімічні речовини припиняють або уповільнюють  процес горіння внаслідок хімічного гальмування реакції інтенсивного окислення. Так, наприклад, галоїдовані вуглеводні (хладони), введені до складу повітря, гасять полум'я за рахунок обриву ланцюгів, радикалів процесу горіння.

Вогнегасні порошки представляють собою подрібнені мінеральні солі з різними добавками. Вогнегасні порошки відрізняються універсальністю і можуть застосовуватися для гасіння різних речовин: твердих і горючих рідин різних класів, металів і обладнання, яке знаходиться під напругою. Механізм вогнегасного дії порошків полягає в інгібуванні процесу горіння шляхом знищення активних центрів полум'я на поверхні твердих частинок або в результаті їх взаємодії з газоподібному продуктами розкладання порошків. Порошки застосовують для поверхневого гасіння, а також в установках флегматизації і знешкодження вибуху.

Найбільш широко застосовуються порошки:

Порошок ПСБ-3  (На основі бікарбонату натрію) відноситься до порошкам загального призначення. Використовується для гасіння легкозаймистих та горючих рідин, газів, електроустаткування, двигунів. Порошок ПСБ-3 непридатний для гасіння тліючих матеріалів, а також лужних металів.

Вогнегасні порошки П2-АП, П-2АПМ (на основі амофосу) загального призначення мають таку ж область застосування, як порошок ПСБ-3, але додатково успішно гасять вуглецеві тліючі матеріали (папір, деревину, вугілля).

Порошок Пірант-А та його модифікації Пірант-АН, Пірант-АК виготовляються на основі фосфорно-амоніевих солей. Застосовуються для гасіння тліючих і твердих горючих металів, горючих рідин, газів, електроустановок.

Порошок П-4АП призначений для об'ємного гасіння. Гасить горючі гази, тліючі матеріали в закритих об'ємах. З метою зупинки горіння при об'ємному гасінні необхідно створити протягом декількох секунд по всій зоні горіння таку концентрацію порошку, при якій його загальна поверхня забезпечить необхідну швидкість ліквідації активних центрів реакції горіння. Це досягається подачею порошку з необхідною інтенсивністю і рівномірним його розподілом по всій зоні горіння.

Порошок К-30 гасить лужні метали, титанову стружку, запалені на відкритих площах. Необхідною умовою зупинки горіння при гасінні цим порошком є покриття палаючої поверхні шаром вогнегасного порошку певної товщини.

Термін зберігання більшості порошків не менше 5 років. Температурний діапазон використання від -50 ° С до +50 ° С

Застосування вогнегасників.

Серед первинних способів пожежогасіння найбільша роль відводиться самим ефективнішим з них - вогнегасників.

За видами вогнегасної речовини вогнегасники поділяються на:

 • водні (із зарядом води чи води з добавками);

 • пінні (із зарядом піноутворювачів різноманітних видів);

 • повітряно-пінні (із зарядом водного розчину піноутворюючий добавок);

 • хімічно-пінні (із зарядом хімічних речовин, які на момент приведення вогнегасника в дію вступають в реакцію з утворенням піни та надмірного тиску);

 • порошкові (із зарядом вогнегасного порошку);

 • вуглекислотні (із зарядом діоксиду вуглецю);

 • хладоне (із зарядом вогнегасної речовини на основі галогенованих вуглеводнів);

 • комбіновані (із зарядом двох і більше вогнегасних речовин).

Викид вогнегасної речовини в різних типах вогнегасників здійснюється:

 • - Під тиском газу-витискувача, який міститься в окремому малолітражному балоні;

 • - Під тиском газу-витискувача, який постійно знаходиться в корпусі (такі вогнегасники називають закачних);

- Під тиском газів, що утворюються в результаті хімічної реакції.

У табл. 4.4.3., 4.4.4. наведені основні технічні характеристики, що застосовуються в даний час вогнегасників.

Хімічні пінні вогнегасники випускаються наступних марок: ОХП-10; ОХПВ-10 (рис. 4.2.), (Зняті з виробництва).

Хімічний пінний вогнегасник ОХП-10 (або ОХВП-10) складається з звареного балона (1), виготовленого з листової вуглецевої сталі, перехідника з горловиною, нижнього сферичного днища, кришки (5), пластмасового склянки (10), який закривається гумовим клапаном, стійким до кислот і лугів, під дією пружини (7), штока (6), який пропущений через кришку вогнегасника. До штоку прикріплюється рукоятка з профільним кулачком на кінці (3). За допомогою рукоятки клапан піднімається і опускається. Сопло (сопло) вогнегасника (2) розташований на горловині і закритий спеціальною мембраною, яка запобігає виходу заряду (кислоти і розчину лугу) до їх повного змішування. Мембрана витримує гідравлічне тиск 80 ... 140 кПа.

Лужна частина заряду являє собою водний розчин двовуглекислої соди (бікарбонат натрію NaHCO 3) і солодового екстракту. Кислотна частина заряду - це суміш сірчаної кислоти H 2 SO 4 з сірчанокислим окисним залізом Fe 2 (SO 4) 3, сірчанокислим алюмінієм. Для усунення замерзання розчину лужної частини заряду вогнегасника до - 20 ° С, додають етиленгліколь. При з'єднанні лужної та кислотної частин відбувається реакція:

Вуглекислий газ, який утворився, інтенсивно перемішує, спінюють лужний розчин і виштовхує його через сопло назовні.

Екстракт і гідроокис заліза, що утворюються в ході реакції, Fе (ОН) 3 підвищують стійкість піни.

Корпус вогнегасника періодично піддають гідравлічних випробувань протягом 1 хв під тиском 2 МПа. Корпус бракують з появою течі, розривів і окремих крапель.

Оглядають вогнегасники не рідше одного разу на місяць. У процесі огляду перевіряють наявність пломб, прочищають сприску, протирають корпусу вогнегасників. Стан вогнегасників відображають у спеціальному журналі.

Для приведення в дію вогнегасника ОХП-10 необхідно: взяти вогнегасник із підвісу, прочистити сопло і піднести до місця загоряння; повернути рукоятку клапана на 180 ° С; перевернути вогнегасник вверх дном; направити струмінь піни на вогонь.

Повітряно-пінні вогнегасники (ОВП-10; ОВП-100).

Повітряно-пінні вогнегасники застосовуються для гасіння пожеж класу А і В (горіння твердих і рідких речовин), за винятком лужних металів, речовин, що горять без доступу повітря, і електроустановок під напругою. Будова повітряно-пінного вогнегасника наведено на ріс.4.4.3.

Рис. 4.4.3. Вогнегасник повітряно-пінний ОВП-10:

Для приведення вогнегасника в дію необхідно видалити пристосування, яке запобігає випадкове приведення в дію (висмикнути чеку 21); натиснути і відпустити кнопку 19, в результаті чого голка руйнує мембрану балона 4 і газовитеснітель подається в корпус вогнегасника 1 і утворює в ньому зайвий тиск.

Після цього вогнегасник готовий до подачі огнегасительного речовини на осередок пожежі. Надалі необхідно підняти вогнегасник за ручку 10; тримаючись однією рукою за рукав Направити піногенератор в напрямку осередку пожежі. Натиснути на важіль керування клапаном 9 і розпочати гасіння.

Вуглекислотні вогнегасники (ОУ-2; ОУ-5; ОУ-25; ОУ-40; ОУ-80).

Вуглекислотні вогнегасники призначені для гасіння невеликих загорянь всіх горючих і тліючих матеріалів, а також електроустановок, що знаходяться під напругою. Як заряду в вуглекислотних вогнегасниках застосовується рідка вуглекислота СО 2, яка в момент приведення вогнегасника в дію швидко випаровується, утворюючи тверду вуглекислоту (сніг) з температурою -72 ° С.

Застосовуються в основному для гасіння пожеж класу В і електроустановок до 1000В (рис. 4.4.4.). Вуглекислотний вогнегасник (рис. 4.4.4.) Складається із сталевого балону, в горловину якого загвинчується запірно-пусковий пристрій - латунний вентиль з сифонної трубкою. Сифони трубка не доходить до дна балона на 3 ... 4мм.

Вентиль-запор має запобіжну мембрану, розраховану на вибух при температурі 50 ° С, яка запобігає від надмірного підвищення тиску вуглекислоти в корпусі вогнегасника (вище 18 ... 21 МПа).

Первинну зарядку вуглекислотних вогнегасників виконують заводи виготівники. На кожному балоні біля горловини штампують назву або марку заводу-виготовлювача, масу балону, робочий і випробуване тиск (6 і 25,5 МПа), ємність, номер і клеймо ВТК заводу-виготовлювача. Вентиль і ковпачок вогнегасника пломбують.

Вогнегасники вуглекислотні ОУ-2 та ОУ-5:

Вуглекислотні вогнегасники, які надійшли в експлуатацію, реєструють в обліковому журналі, де вказують номер вогнегасника, його паспортні дані, дату останньої зарядки і масу заряду.

Кожні 3 місяці вуглекислотні вогнегасники зважують для перевірки на витік вуглекислоти. Масу після зважування зіставляють з первинної масою заряду, при зменшенні якої на 10% і більше, вогнегасник варто зарядити або перезарядити на спеціальній зарядної станції. Зовнішній огляд вогнегасників варто проводити не рідше двох разів на місяць. Не рідше 1 разу на 5 років балони всіх вогнегасників, що знаходяться в експлуатації, необхідно оглянути на зарядних станціях для визначення придатності їх до експлуатації, оглянути зовнішню і внутрішню поверхню балонів, провести гідравлічні випробування і перевірити стан вентилів.

Для приведення в дію таких вогнегасників потрібно:

 • розпилювач вогнегасника 3 спрямувати на осередок пожежі (розпилювач легко фіксується в зручній позиції для подачі вогнегасної речовини);

 • - Видалити запобіжну чеку 8;

 • - Натиснути на важіль керування клапаном 9, одночасно тримаючись за ручку 10.

Під час гасіння пожежі розпилювач вогнегасника має бути спрямований у бік вогнища пожежі, що знаходиться найближче до оператора.

При гасінні вогню пожежі вуглекислотним вогнегасником забороняється:

 • - Направляти розпилювач вогнегасника в бік людей;

 • - Утримувати розпилювач руками (це може призвести до обмороження рук).

Вуглекислотно-брометіловие рідкі вогнегасники ОУБ-3А, ОУБ-7А, ОЖ-7 призначені для гасіння невеликих вогнищ горіння волокнистих і інших твердих матеріалів, а також електроустановок, що знаходяться під напругою не вище 380 В. Зазначені вогнегасники ефективніше вуглекислотних в 4 рази, але не придатні для гасіння лужних і лужноземельних металів і сплавів на їх основі, тому що можуть посилити горіння, викликавши вибух. Не можна ними гасити і ті речовини, які горять без доступу повітря.

Вогнегасники являють собою циліндричні сталеві балони звареної конструкції, що складаються з обичайки і двох штампованих днищ. У верхній частині корпусу уварені горловина, у яку вкручений запірна головка з розпилюючи насадкою.

Головка складається з корпусу, клапана, пружини, штока, накидної гайки, за допомогою якої головка приєднується до корпусу вогнегасника, важеля, вушка і штуцера, в який вкручений сифонна трубка. Сифони трубка не доходить до дна балона на 1,5 ... 3 мм, що забезпечує практично повний вихід заряду з вогнегасника.

Вуглекислотно-брометіловие вогнегасники (ОУБ-3А, ОУБ-7А) мають вогнегасний заряд на основі галоїдних вуглеводнів. Він складається з 98% (за масою) бромистого етилу і 2% вуглекислоти з добавкою повітря до тиску 0,86 МПа при 20 ° С.

Вуглекислота застосовується як витіснювальний речовина. Замість вуглекислоти можна застосовувати повітря або інертні гази. Бромистий етил не проводить електричний струм і має високу намокательную здатність. Він є летючої рідиною, тому що має низьку температуру кипіння (+38 ° С). Робота заряду забезпечується в діапазоні температур від -60 ° С до +55 ° С.

Щоб забезпечити викид заряду в будь-яких температурних умовах, в вогнегасники ОЖ-7 нагнітають повітря під тиском до 0,9 МПа, що ускладнює умови їх експлуатації і є істотним недоліком (при зміні температури навколишнього середовища тиск у балоні ОЖ-7 і ОУБ змінюється). Суттєвим недоліком є й те, що пари бромистого етилу токсичні, а в суміші з повітрям можуть утворювати вибухонебезпечні концентрації. Тому при роботі з такими вогнегасниками необхідні оберігають заходи і використовувати їх безпечніше у відкритих установках, а не в приміщенні. Вогнегасники варто періодично випробовувати на міцність гідравлічним тиском.

Порошкові вогнегасники ручні (ВП-2; ВП-9; ВП-10; ВП-100) застосовують для гасіння лужних і лужноземельних металів та їх сплавів, малих осередків горіння палива, яке розлилося, електроустановок, що знаходяться під напругою до 380В.

Схема вогнегасника ВП-9 наведена на рис. 4.4.5.

В якості вогнегасної заряду використовують порошок ПСГ-2, П-1А або ПСБ. Перший порошок призначений для гасіння легкозаймистих рідин і газів, другий - тліючих матеріалів.

 

Склад ПСБ нетоксичний і не викликає шкідливого впливу на матеріали. Він складається з кальціонірованной соди, графіту, стеаратів заліза, люміній і стеаринової кислоти. Завдяки цьому його можна використовувати в поєднанні з розпорошеною водою і піною для гасіння на всіх видах транспорту.

Подача порошкового складу ПСБ може здійснюватися під тиском вуглекислоти, повітря, інших інертних газів, а також за рахунок гравітаційних сил. При роботі порошкових вогнегасників утворюється щільне порошкове хмара, яке швидко гасить полум'я.

Переміщення голки для руйнування мембрани балона з газом-витискувачем може здійснюватися як в інших моделях вогнегасників, наприклад, ОПУ-5, не натисканням кнопки, а підняттям ручки 2.

При роботі вогнегасника необхідно охороняти органи дихання та очі від потрапляння порошку. Тривалість дії вогнегасника не менше 10 с.

Первинні засоби пожежогасіння. Для ліквідації можливих осередків пожежі силами робітників і службовців всі виробничі, складські, допоміжні приміщення, зовнішні установки, а також пожежонебезпечні ділянки території підприємства (організації) повинні бути забезпечені за діючими нормами первинними засобами пожежогасіння, пожежним ручним інструментом і пожежним інвентарем.

До первинних засобів пожежогасіння відносяться: вогнегасники, пожежний інвентар (покривала з негорючого теплоізоляційного полотна, ящики з піском, бочки з водою, пожежні відра, совкові лопати) та пожежний інструмент (гаки, ломи, сокири тощо).

Бочки для зберігання води з метою гасіння пожежі згідно з ГОСТом 12.4.009-83 повинні бути місткістю не менше 200л. Пожежні щити (стенди) встановлюються на території об'єкта з розрахунку один щит (стенд) на площу 5000м 2. До комплекту засобів пожежогасіння, які розміщаються на ньому, повинні бути включені: вогнегасники - 3 шт., Ящик з піском - 1шт., Покривало з негорючого теплоізоляційного матеріалу розміром 2м. х 2м. - 1шт., Гаки - 3 шт., Лопати - 2шт., Ломи - 2шт., Сокири - 2шт.

Кожен працівник повинен знати місце розташування первинних засобів пожежогасіння та вміти ними користуватися; працівники повинні знати правила поведінки при пожежі, шляхи евакуації.

Система попередження пожеж

Дана система призначена для виявлення початкової стадії пожежі, передачі сповіщення про місце і час його виникнення та при необхідності включення автоматичних систем пожежогасіння і димовидалення.

Ефективною системою оповіщення пожежної небезпеки є застосування систем сигналізації.

Система пожежної сигналізації повинна:

 • - Швидко виявити місце виникнення пожежі;

 • - Надійно передавати сигнал про пожежу на приймально-контрольний пристрій;

 • - Перетворювати сигнал про пожежу у форму, зручну для сприйняття персоналом об'єкту, що охороняється;

 • - Залишатися несприйнятливою до впливу зовнішніх факторів, що відрізняються від факторів пожежі;

 • - Швидко виявляти і передавати повідомлення про несправності, що перешкоджають нормальному функціонуванню системи.

Засобами протипожежної автоматики обладнають виробничі будівлі категорій А, Б та В, а також об'єкти державної важливості.

Система пожежної сигналізації складається з пожежних сповіщувачів та перетворювачів, що перетворюють фактори виникнення пожежі (тепло, світло, дим) в електричний сигнал; пребагато-контрольної станції, що передає сигнал і включає світлову і звукову сигналізацію, а також автоматичні установки пожежогасіння та димовидалення.

Виявлення пожеж на ранній стадії полегшує їх гасіння, що багато в чому залежить від чутливості датчиків.

Автоматичні системи пожежогасіння

Автоматичні системи пожежогасіння призначені для гасіння або локалізації пожежі. Одночасно вони повинні виконувати і функції автоматичної пожежної сигналізації.

Установки автоматичного пожежогасіння повинні відповідати наступним вимогам:

 • - Час спрацювання повинен бути менше гранично припустимого часу вільного розвитку пожежі;

 • - Мати тривалість дії в режимі гасіння, необхідну для ліквідації пожежі;

 • - Мати необхідну інтенсивність подачі (концентрацію) вогнегасних речовин;

 • - Надійність функціонування.

У приміщеннях категорій А, Б, В застосовуються стаціонарні установки пожежогасіння, які поділяються на аерозольні (галоідоуглеводородние), рідинні, водяні (спринклерні і дренчерні), парові, порошкові.

Найбільшого поширення в даний час набули спринклерні установки для гасіння пожеж розпиленою водою. Для цього під стелею монтується мережа розгалужених трубопроводів, на яких розміщують спріклери з розрахунку зрошення одним спринклерів від 9 до 12 м 2 площі підлоги. В одній секції водяної системи повинно бути не менше 800 спринклерів. Площа підлоги, що захищається одним спринклерів типу СН-2, повинна бути не більше 9м 2 у приміщеннях з підвищеною пожежною небезпекою (при кількості горючих матеріалів більше 200кг на 1м 2; в інших випадках - не більше 12 м 2. Вихідний отвір у спринклерної голівці закрито легкоплавким замком (72 ° С, 93 ° С, 141 ° С, 182 ° С), при расплавлении якого вода розбризкується, б'ючись об дефлектор. Інтенсивність зрошення площі становить 0,1 л / с ∙ м 2

Спринклерні мережі повинні перебувати під тиском, здатним подати 10л / с. Якщо при пожежі розкрився хоча б один спринклер, то подається сигнал. Контрольно-сигнальні клапани розташовуються на помітних і доступних місцях, причому до одного контрольно-сигнального клапана підключають не більше 800 спринклерів.

У пожежонебезпечних приміщеннях рекомендується подавати воду відразу по всій площі приміщення. У цих випадках застосовують установки групового дії (дренчерні). Дренчерні - це спринклери без плавких замків з відкритими отворами для води та інших складів. У звичайний час вихід води в мережу закритий клапаном групової дії. Інтенсивність подачі води 0,1 л / с ∙ м 2 і для приміщень підвищеної пожежної небезпеки (при кількості горючих матеріалів 200кг на 1м 2 і більше) - 0,3 л / с ∙ м 2.

Відстань між дренчерів не повинно перевищувати 3м, а між дренчерів і стінами або перегородками - 1,5 м. Площа підлоги, що захищається одним дренчерів, повинна бути не більше 9м 2. Протягом першої години гасіння пожежі повинно подаватися не менше 30л / с

Установки дозволяють здійснювати автоматичне вимірювання контрольованих параметрів, розпізнавання сигналів при наявності вибухопожежонебезпечний ситуації, перетворення і посилення цих сигналів, і видачу команд на включення виконавчих пристроїв захисту.

Сутністю процесу припинення вибуху є гальмування хімічних реакцій шляхом подачі в зону горіння вогнегасних складів. Можливість припинення вибуху обумовлена наявністю певного проміжку часу від моменту виникнення умов вибуху до його розвитку. Цей проміжок часу, умовно названий періодом індукції інд), залежить від фізико-хімічних властивостей горючої суміші, а також від обсягу та конфігурації захищається апарату.

Для більшості горючих вуглеводневих сумішей τ інд становить близько 20% від загального часу вибуху.

Для того щоб автоматична система противибухових захисту відповідала своєму призначенню, повинно виконуватися така умова: Т АСПВ інд, тобто, час спрацьовування захисту має випереджати час індуктивного періоду.

Умови безпечного застосування електрообладнання регламентується ПУЕ. Електрообладнання підрозділяють на вибухозахищене, придатне для пожежонебезпечних зон, і нормального виконання. У вибухонебезпечних зонах дозволяється застосовувати тільки вибухозахищене електрообладнання, диференційоване за рівнями та видами вибухозахисту, категоріями (характеризуються безпечним зазором, тобто максимальним діаметром отвору, через яке полум'я даної горючої суміші не здатне пройти), групам (які характеризуються Т з даною горючої суміші).

У вибухонебезпечних приміщеннях і зонах зовнішніх установок застосовують спеціальне електроосвітлювальне обладнання, виконане в противибухових варіанті.

Димові люки

Димові люки призначені для забезпечення Незадимлюваність суміжних приміщень і зменшення концентрації диму в нижній зоні приміщення, в якому виникла пожежа. Відкриванням димових люків створюються більш сприятливі умови для евакуації людей з палаючої будівлі, полегшується робота пожежних підрозділів з гасіння пожежі.

Для видалення диму в разі пожежі в підвальному приміщенні норми передбачають влаштування вікон розміром не менше 0,9 х 1,2 м на кожні 1000м 2 площі підвального приміщення. Димовий люк зазвичай перекривається клапаном.

Евакуація людей з будівель і споруд

Евакуація - це одночасне переміщення значної кількості людей в одному напрямку, під час виникнення пожежі в будівлі, аварії чи стихійного лиха. У цьому випадку від правильної організації руху і стану комунікаційних приміщень залежить життя людей.

До шляхів евакуації належать приміщення:

1) ведуть від місця постійного перебування людей, розташованих на перших поверхах, безпосередньо назовні або до виходу через проходи, коридори, вестибюлі або сходову клітку;

2) ведуть від місць постійного перебування людей, розташованих на будь-якому поверсі, крім першого, виходи через проходи, коридори, сходову клітку, що має вихід безпосередньо назовні або через вестибюль, відокремлений від суміжних приміщень перегородками з дверима;

3) ведуть від місця постійного перебування людей у даному поверсі в сусіднє приміщення, забезпечене виходами, зазначеними в пунктах 1 і 2, якщо ці приміщення не пов'язані з виробництвами категорій А і Б.

Евакуаційних виходів з будинку або споруди повинно бути, як правило, не менше двох. Їх розташовують розпорошено. Ліфти та ескалатори, а також ворота для рухомого залізничного складу при визначенні розрахункового часу евакуації не враховуються. Виходи з приміщень, що розташовуються в підвальних і цокольних поверхах, допускається влаштовувати через загальні сходові клітки за умови відсутності на шляху евакуації складів горючих матеріалів.

Всі шляхи евакуації (проходи, коридори, сходи та ін) повинні мати рівні вертикальні огороджувальні конструкції без конструктивних або технологічних виступів, які звужують вільний шлях по ширині. Всі види шляхів евакуації повинні мати природне освітлення або штучне, що працює як від звичайної електромережі, так і від аварійної.

Евакуаційні виходи не допускається влаштовувати через приміщення з виробництвами категорій А і Б і через приміщення будівель IV і V ступеня вогнестійкості. У будівлях і приміщеннях слід проектувати не менше двох евакуаційних виходів.

В якості другого евакуаційного виходу можна використовувати зовнішні сходи, якщо в будинках з категоріями А, Б працює 15 осіб і менше; в будівлях з категорією В - менше 50 чол.; У будинках з категоріями Г і Д - менше 100чол. При цьому ширина сходів повинна бути не менше 0,7 м з ухилом не менше 1:1, огорожею висотою не менше 0,8 м і сполучатися з приміщеннями через балкони (майданчики).

Мінімальна ширина шляхів евакуації повинна бути не менше 1 м, мінімальна ширина дверей на шляху евакуації - 0,8 м, зовнішніх дверей - не менше ширини маршу сходів, висота проходів - не менше 2 м. На шляхах евакуації необхідно проектувати двері, що відкриваються назовні, і забороняється проектувати обертаються, розсувні і підйомні двері. Допускається влаштування дверей з відчиненням усередину приміщення в разі перебування в ньому, не більше 15 чол.

Шляхи сполучення, пов'язані з механічним приводом (ліфти, ескалатори), не відносяться до шляхів евакуації. Запасні виходи, які не використовуються при нормальному русі, також є евакуаційними.

У будівлях підвищеної поверховості широко застосовуються незадимлювані сходи: виходи через повітряну зону, тобто через лоджії, галереї, балкони на сходову клітку, холодні сходи, тобто зовнішні сходи з огорожею; звичайні сходи, що виключають задимлення.

Для забезпечення безпечної евакуації людей з будівель і споруд необхідно, щоб розрахунковий час евакуації було не менше необхідного часу евакуації людей. Розрахунковий час евакуації не потрібно визначати, якщо допускається один евакуаційний вихід або коли на один евакуаційний вихід планується не більше 50 чол., А відстань від найбільш віддаленого робочого місця до найближчого евакуаційного виходу не менше 25 м. У всіх інших випадках необхідно розрахувати час евакуації.

Блискавкозахист будівель і споруд

Блискавкозахист - це комплекс захисних заходів від зарядів атмосферного статичної електрики, що забезпечують безпеку людей, збереження будівель і споруд, обладнання та матеріалів від загоряння, вибухів і руйнувань.

Блискавка небезпечна тим, що удар її в незахищене або неправильно захищене будинок являє собою серйозну небезпеку не тільки для обладнання, а й для людей. Довжина каналу блискавки зазвичай досягає декількох кілометрів (у середньому 5 км). Значна її частина знаходиться в грозовій хмарі. Розряду передує процес поділу та накопичення електричних зарядів. При русі зарядженого хмари внаслідок електростатичної індукції на поверхні землі з'являються заряди протилежного знака. Утворюється своєрідний гігантський конденсатор з повітряним проміжком, пластинами якого є хмари і земля. У міру конденсації зарядів збільшується напруженість електричного поля поблизу хмари або у землі. Виступаючі над поверхнею землі будівлі, труби, вишки, щогли іонізують повітря і тим самим зменшують його питомий опір проходженню струму, тобто готується коридор для проходу іскрового розряду.

Найбільш небезпечний прямий удар блискавки. Прямий удар блискавки може з'явитися причиною пожеж і вибухів. Канал блискавки має температуру 20 000 ° і вище. Сила струму в каналі досягає 200 000А, напруга 150 000 000 у. Блискавка може проплавляються металеві поверхні вибухонебезпечних установок, нагрівати вибухонебезпечні рідини до критичних температур. Доведено, що проплавлення листового металу струмом блискавки можливо лише при товщині листа менш 4мм. Тому з урахуванням корозії мінімальна товщина металу установки, здатна зберегти герметичність, приймається 5мм. В установках, що містять газ або рідина під тиском, товщина стінок має бути не менше 5,5 ... 6 мм.

Механічний вплив прямого удару блискавки викликає місцеві руйнування у споруд з каменю, бетону, цегли. Відомі випадки часткового або повного руйнування бетонних і залізобетонних споруд. Попередньо напружену арматуру залізобетонних конструкцій використовувати як струмовідводу не можна. Досліди показують, що при протіканні імпульсних струмів порядку 5000 - 2000 А зразки повністю руйнуються. Тому армовані конструкції вимагають захисту від прямих ударів блискавки.

Прямий удар вважається первинним проявом блискавки.

Вторинне прояв блискавки супроводжує первинне і виражається в електростатичної і електромагнітної індукції.

Електростатична індукція викликається дією заряджених хмар на наземні об'єкти і супроводжується щирими між металевими елементами конструкцій та обладнання.

Електромагнітна індукція з'являється при розряді блискавки, який супроводжується виникненням у просторі змінюється в часі магнітного поля. Магнітне поле індукує в контурах, утворених з різних протяжних металевих предметів (трубопроводів, електропроводок тощо), електричні струми, викликають нагрівання замкнутих контурів. Однак у силу малої величини індуктірованное струмів нагрів небезпечний.

У незамкнутих контурах виникає е.р.с. може викликати іскріння або сильне нагрівання у місцях з недостатньо щільними контактами.

Таке іскріння абсолютно неприпустимо для вибухонебезпечних будівель і споруд, так як у них навіть слабка по потужності і мала за тривалістю електрична іскра може призвести до вибуху.

Однією з головних і вирішальних заходів захисту від первинного і вторинного прояву блискавки є пристрій блискавковідводів. Громовідводи, з одного боку, наближають розряд прямого удару блискавки до захищається, внаслідок чого індуковані напруги зростають, з іншого боку, - утворюючи, зустрічний лідер, видаляють від об'єкта зону, в якій відбувається формування головного розряду, зменшуючи тим самим величину індукованих напруг.

Це пояснюється тим, що під грозовою хмарою на поверхні землі і на всіх наземних об'єктах скупчуються електричні заряди, рівні по величині і протилежні за знаком заряду хмари.

Удар блискавки починається після того, як напруженість електричного поля в будь - якій частині хмари (хмари) досягне критичного значення, при якому можливо початок ударної іонізації молекул повітря, і у напрямку до землі починає «проростати» канал-лідер зі швидкістю близько 10 7 м / сек, що представляє собою зону високої провідності. З боку землі також утворюється зустрічний лідер або кілька лідерів. В останньому випадку канали блискавки розгалужуються.

У переважній більшості випадків після першого розряду слід ще один або декілька.

Найбільше значення має струм першого розряду. Струми наступних розрядів істотно менше.

Відповідно до тимчасовими вказівками з проектування і влаштування блискавкозахисту будівель і споруд СН 305 - 65 всі будівлі поділяються на три категорії в залежності від значимості і технологічний особливостей об'єкта і ступеня вибухо-і пожежонебезпеки.

Перша категорія. До даної категорії відносяться будівлі і споруди, віднесені у ПУЕ до класів В-I і В-II. До цієї категорії відносяться приміщення, в яких горючі гази або пари, а також перехідні у завислий стан горючі пил та волокна, здатні до утворення вибухонебезпечних сумішей з повітрям або іншими окислювачами при нормальних режимах роботи.

Вибух в таких приміщеннях супроводжується, як правило, значними руйнуваннями і людськими жертвами.

Блискавкозахист таких об'єктів виконується незалежно від середньої грозової діяльності або від місця розташування на території Україні.

Друга категорія. До цієї категорії належать будівлі і споруди, віднесені ПУЕ до класів В-Іа, В-Іб і В-IIа, в яких при нормальній експлуатації освіта властивих для першої категорії вибухонебезпечних сумішей не має місця, а можливо тільки в результаті аварії і несправностей.

До цієї категорії належать також будівлі, в яких зберігаються в металевій упаковці вибухові і легкозаймисті речовини.

Вибух в таких приміщеннях супроводжується незначними руйнаціями без людських жертв. Блискавкозахист таких об'єктів виконується в місцевостях з середньої грозової діяльністю 10 і більше грозових годин на рік.

Третя категорія. Сюди відносять будівлі та споруди (з пожежонебезпечними зонами П-I, П-II, П-ІІа), для яких прямий удар представляє небезпеку щодо пожежі, механічних руйнувань, ураження людей, а також тварин.

Блискавкозахист їх виконується в місцевостях, розташованих південніше 65-ї паралелі з середньою грозової діяльністю 20 і більше грозових годин на рік і при очікуваній кількості поразок блискавкою не менше 0,05, в тому числі окремо розташованих об'єктів заввишки 15 м і більше.

Середня грозова діяльність за один рік визначається за «Карту середньорічний тривалості гроз у годинах» (СН-305 - 65) або на підставі офіційних даних місцевої метеостанції.

Всі будівлі і споруди першої та другої категорії захищаються як від прямих ударів блискавки, так і від її вторинних впливів і занесення високих потенціалів через наземні і підземні металеві конструкції та комунікації.

Будинки і споруди третьої категорії захищаються від прямих уларов блискавки і занесення високих потенціалів.

Вибір способів блискавкозахисту визначається у взаємозв'язку з конструктивними і технологічними особливостями об'єкта та його призначенням.

Блискавка має властивість вражати, в першу чергу, заземлені (їх електропровідність прямує до нескінченності) об'єкти і підносяться над землею металеві предмети і споруди (труби, щогли, вежі і т.п.).

Саме на цій особливості грозового розряду засновано захисну дію кожного громовідводу.

Блискавковідвід складається: з блискавкоприймача, струмовідводу, що забезпечує проходження по ньому розрядного струму до заземлювального пристрою, і самого заземлювального пристрою, що забезпечує безпосередній розподілений на великій площі контакт із землею.

Блискавковідводи поділяються на три основних типи: а) стрижневі; б) тросові або антенні; в) сітчасті. В окремих випадках можуть бути комбіновані громовідводи.

Блискавкозахист об'єкта в залежності від його розмірів може здійснюватись одним або кількома стрижневими блискавковідводами, створюють зону захисту, що охоплює весь об'єкт. При протяжних об'єктах захист виконується за допомогою одного або декількох тросових блискавковідводів, що створюють необхідну зону захисту.

Стрижневі й тросові громовідводи встановлюються або на окремо стоячих опорах, або на опорах, пов'язаних з конструкцією об'єкта.

Сітчасті громовідводи укладають (або підвішують) на дах об'єкта, що захищається і не менш ніж у двох місцях з'єднують струмовідводами з окремими вогнищами заземлення.

У практиці частіше використовують стрижневі громовідводи.

Блискавкоприймачі стрижневих блискавковідводів виготовляються зі сталі різного профілю з антикорозійним захистом, частіше з круглої сталі і рідше з водопровідних труб. Вільний кінець труби необхідно сплющити або щільно закрити металевої пробкою. Як блискавкоприймача може бути використана також спеціальна сітка з круглою або плоскою сталі діаметром 6-8 мм. Тросовий блискавковідвід слід виконувати із сталевого багатопроволкової оцинкованого троса перерізом не менше 35 мм 2.

Для влаштування струмовідводів можна використовувати сталь будь-якого профілю .. Мінімальний перетин - 48 мм 2, а діаметр круглої сталі або троса - не менше 6 мм. Струмовідводи слід прокладати зовні будинків від блискавкоприймача по найкоротшому шляху до заземлювача. Струмовідводи між собою з блискавкоприймачів і заземлювачем з'єднуються зварюванням. Довжина зварювального шва повинна бути не менше подвійної ширини прямокутного провідника і не менше шести діаметрів зварюються круглих провідників.

У місцях з'єднання струмовідводів з заземлювачем для періодичного контролю опору заземлення на 1-1,5 м від землі влаштовують спеціальні болтові з'єднувачі.

Заземлюючі пристрої можуть бути різних видів. Вертикальні заземлювачі з кутової (40x40x4 мм), круглої (діаметром 10-20 мм) сталі, а також труби з зовнішнім діаметром 30-60 мм і товщиною стінок 4 мм забивають на глибину 2-3 м.

При високій провідності нижніх шарів грунту глибина заземлювачів може досягати 4-6 м. Труби забивають у грунт на глибину 0,5-0,8 м від поверхні. Горизонтальні заземлювачі застосовують у місцях з постійно вологими верхніми шарами грунту.

Опори для блискавковідводів виконуються у вигляді вільно стоять конструкцій без розтяжок. Металеві опори необхідно захищати від корозії фарбуванням, а дерев'яні опори просочувати антисептиками і антипіренами.

Зона захисту блискавковідводів - це частина простору, усередині якого будівля або споруда захищене від прямих ударів блискавки з певним ступенем надійності.

Згідно СН 305-77 виділено дві зони захисту. У зоні А забезпечується ступінь надійності 99,5% і вище, в зоні Б - 95% і вище.

Якщо будівлю складної конфігурації, то як величин L і S приймаються довжина і ширина найменшого прямокутника, який може бути вписаний в план будівлі.

Тип зони захисту і категорія діяльності пристрою блискавкозахисту залежать від кількості поразок блискавкою в рік, від категорії виробництва і ступеня вогнестійкості будівель і споруд, а також від класу з Правил улаштування електроустановок (ПУЕ).

Блискавкозахист I категорії здійснюється окремо розташованими або ізольованими від будівлі стрижневими і тросовими блискавковідводами і зобов'язана забезпечити зону захисту типу А. Значення імпульсного опору заземлювача для кожного окремо стоїть стрижневого, тросового або ізольованого від споруди блискавковідводу повинно бути не більше 10 Ом, а при питомому опорі грунту 500 Ом ∙ м і більше імпульсне опір має бути не більше 40 Ом.

Найменша відстань від тоководов окремо стоїть стрижневого блискавковідводу або ізольованого від споруди блискавковідводу до будівлі залежить від опору заземлення і може бути прийнято 5 м.

У будинках, що відносяться за блискавкозахисту до I категорії, вживаються заходи захисту від електростатичної індукції приєднанням металевих корпусів всього устаткування, апаратів, металевих конструкції до спеціального заземлювача опором не більше 10 Ом.

Для захисту від електромагнітної індукції між трубопроводами та іншими протяжними металевими предметами (каркас споруди, оболонка кабелю) у місцях їх взаємного зближення на відстань 10 см і не менше ніж через кожні 20 м приварюють металеві перемички для утворення замкнутих контурів.

У місцях з'єднання між собою елементів трубопроводів та інших металевих предметів необхідно забезпечити контакт з перехідним електричним опором не більше 0,03 Ом на один контакт. При фланцевих з'єднаннях труб таке значення досягається нормальної затягуванням болтів при їх кількості не менше 6 на один фланець. Де такий контакт забезпечити неможливо, приварюється перемичка з сталевого дроту діаметром 5 мм і більше або сталева стрічка перерізом не менше 24 мм.

Введення в будівлю електричних мереж напругою до 1000 В, мереж телефону, радіо, сигналізації проводиться тільки кабелем. Для захисту від занесення високих потенціалів всі зовнішні наземні металеві конструкції та комунікації на - найближчих до будівлі двох опорах (гаки, штирі), а також металева броня і оболонки кабелів у введення в будівлю і в місця переходу повітряної лінії в кабель повинні бути приєднані до заземлювача з імпульсним опором не більше 10 Ом.

Якщо на будівлях є прямі труби для вільного відведення в атмосферу вибухонебезпечних газів, то в зону захисту блискавковідводів входить простір над обрізом труб, обмежене півсферою з радіусом 5 м.

До причин пожеж та загибелі людей внаслідок пожеж відносять вплив наступних факторів:
Мінімальна концентрація газу, пари або пилу в суміші з повітрям, здатна до займання або вибуху називається нижньою межею займання (НП).
Найбільша концентрація газів або пари в повітрі, при якій ще можливо займання або вибух (надалі з підвищенням концентрації займання або вибух вважаються неможливими) н азивается верхньою межею займання (ВП).
До легкозаймистою рідин (ЛЗР) відносяться рідини, які здатні самостійно горіти після видалення джерела запалювання і мають температуру спалаху не вище 61 ° С у закритому тиглі і 66 ° С у відкритому тиглі.
До пальним рідин (ГР) відносяться рідини, які здатні самостійно горіти після видалення джерела запалювання і мають температуру спалаху вище 61 ° С у закритому тиглі і 66 ° С у відкритому тиглі.

  

Зв’язки з громадськістю

17.02.2019

Навчання по наданню першої медичної допомоги

13.02.2019

Таксація тварин

26.01.19

Браконьєрство

 

 
 
    2009
  Створено студією Вебрики.
Всі права застережено.